Skip to content
aniaradkowska_flagi

JĘZYK ANGIELSKI

Menu
Menu

Jak skutecznie nauczyć się języka angielskiego?

UCZ SIĘ ANGIELSKIEGO WYTRWALE

Przede wszystkim, najważniejsza jest wytrwałość. Nauka języka, to proces i u każdego wygląda to inaczej, więc nie warto porównywać się z innymi, że ktoś nauczył się tak szybko, wow! A mi idzie tak wolno… Spokojnie, dajmy sobie czas

UCZ SIĘ DLATEGO, ŻE CHCESZ

Zdaję sobie sprawę, ze w dzisiejszych czasach każdy chce wszystko szybko i bez wysiłku. Znajdziecie wiele reklam typu: angielski bez wysiłku, angielski bez gramatyki (czyli wysiłku), itp. Ale, po pierwsze, czy szybko znaczy najlepiej? Nie ulegałabym też drugiej iluzji, bez wysiłku – do nauki języka potrzebna jest systematyczność i wkład pracy. Zwykle, im więcej pracujesz tym szybciej przebiega ten proces. Warto jednak przyjrzeć się temu z innej strony: czy to jest „chcę”, czy „muszę/powinnam/powinienem”. Jeśli siłą napędową jest opcja „muszę/powinienem”, najczęściej będzie to wielki wysiłek, i nie osiągniemy tak dobrych efektów, jak przy opcji „chcę”. I tu przechodzimy do niezmiernie ważnego aspektu. Motywacja.

UCZ SIĘ DLA SIEBIE

Warto zadać sobie pytanie, dla kogo chcę się nauczyć języka obcego? Najlepsze skutki osiągniecie, gdy odpowiedź zabrzmi: dla siebie! ?

Jeśli chcesz się nauczyć dla siebie, tak w głębi serca, to osiągniesz efekty szybciej i bez tak wielkiego wysiłku. Pamiętaj, że czasem przyjdzie zniechęcenie, gorsze dni, zmęczenie – to zupełnie normalne. Potrzeba chwili przerwy, jednak potem warto wrócić do swojej rutyny i nauki, bo chcę osiągnąć swój cel – dla siebie. A wtedy mogę wszystko! 

SŁUCHAJ I CZYTAJ PO ANGIELSKU

Przede wszystkim warto wykorzystywać każdą nadarzającą się okazję! Warto przyjrzeć się dzieciom. Zanim zaczną mówić pełnymi zdaniami, słuchają swoich rodziców. Słuchaj tego języka, którego się uczysz. Słuchaj piosenek, oglądaj filmy bez lektora, słuchaj podcastów, radia, rozmawiaj z ludźmi, słuchaj tego, co lubisz. Daj sobie trochę czasu, nie zniechęcaj się i nie spodziewaj, że od razu zrozumiesz wszystko, lub nawet większość. Zależy, na jakim etapie nauki właśnie się znajdujesz.

Po drugie, czytaj. Nie musisz od razu czytać powieści po angielsku, zacznij od małych rzeczy. Ja od zawsze czytam informacje na opakowaniach różnych produktów – od szamponów, po jedzenie. Można dzięki temu poznać i zapamiętać wiele ciekawych słów. Pamiętam, ze na początku mojej przygody z angielskim, ktoś zasugerował, żebym przeczytała w tym języku dłuuuugą powieść, ba, nawet dostarczył mi ją do drzwi. Nie był to mój czas, nie był to dobry pomysł. Ale…tak bardzo chciałam się nauczyć angielskiego, że „czytałam”. Zdołałam wtedy zrozumieć zaledwie mglisty zarys tej powieści, a przebrnięcie przez nią nie było przyjemnością. Więc powtórzę, zacznijcie od rzeczy krótszych, najlepiej takich, które Was interesują.

NIE BÓJ SIĘ MÓWIĆ PO ANGIELSKU

I tu pojawia się przejście od tego, co przychodzi nam łatwiej i wydaje się bezpieczniejsze – czyli słuchanie i czytanie, do tego, co przeraża wiele osób – mówienie. Możecie pomyśleć, no napisać, to jeszcze coś mogę, ale mówić? Nie. To mnie przeraża. Popełnię tyle błędów, co ktoś sobie o mnie pomyśli, itp… Wiecie co? Nie ważne, co ktoś pomyśli. Nie myli się ten, kto nie próbuje. Dzieci też od razu nie mówią poprawnie. Ba! Zaczynają od sylab, pojedynczych wyrazów. I powtarzają, powtarzają, powtarzają… Trzeba wyjść ze strefy komfortu i próbować. Warto pracować z kimś, przy kim nie czujemy się skrępowani. 

Łatwiej niż mówić, jest …śpiewać (np. w  zaciszu swojego domu lub w samochodzie). Piosenki są bardzo pomocne w nauce mówienia, i jeśli ktoś lubi choć trochę śpiewanie, łatwiej i szybciej opanuje wiele słów i zwrotów, a ile jeszcze przy tym przyjemności!

RÓB NOTATKI

Na koniec dodam, że wiele osób ma pamięć wzrokową. Warto patrzeć na słowa i je zapisywać. Nie tylko pojedyncze słowa, ale ich użycie w zdaniach. Więc: rób notatki, podkreślaj kolorami, używaj kolorowych karteczek, nie bój się błędów. Staraj się z czymś skojarzyć nowe słowa, znaleźć rym, itp. Ważne jest, żebyście czuli się przy tym komfortowo – wtedy proces nauki przebiega przyjemniej i sprawniej. 

A zatem, poszukajcie w sobie motywacji i…poszerzajcie swoje językowe horyzonty! To niezwykle ekscytujący świat pełen przygód!

Nauka czyni mistrza. Wierzę, że osiągniesz sukces, jeśli tylko naprawdę tego chcesz! 

Powodzenia!

To też może Cię zainteresować:

aniaradkowska_element1